Gdy zamawiamy projekt domu myślimy by był to ładny dom , nowoczesny, by zamówiony projekt był ciekawy i prezentował ciekawy pomysł architektoniczny. Do projektu zamawiamy wizualizacje w wysokiej jakości by dobrze zobrazować nowoczesne ciekawe pomysły projektowe i przyjęte rozwiązania wizualne. Powyższe jest niemal standardem, jednak bardzo sporadycznie zdarza się sytuacja w której Inwestor zastanawia się nad tym jak budynek będzie wyglądał w nocy, często to duży błąd.

O ile nie planujemy realizować podświetlenia naszego budynku gdy zapadnie zmrok, można temat pominąć.

Jednak w dzisiejszych czasach większości współczesnych budynków po zmroku nie kryje ciemności i mroku a rozświetlają je nowoczesne lampy LED i led RGB, pozwalające tworzyć dowolne efekty wizualne a projektowane podświetlenia tworzą wspaniałe iluminacje świetlne.

Czy aby na pewno ?

Niestety, ze szkodą dla architektury i projektów wielu nowoczesnych budynków, przy nocnym podświetleniu elewacji pomijane jest słowo projekt, a nocne podświetlenie jest tworzone przez wykonawcę lub inwestora na zasadzie: „… a to tu damy lampę elewacyjną świecącą dwustronnie, tu zamontujemy halogen w podbitce podświetlający ścianę i może jeszcze zamontujmy cztery lampy IP 68 w bruku przed garażem… „

Efekt ? Ciemne miejsca na elewacji , brak podświetlenia tam gdzie może ono podkreślić walory elewacji , często natomiast oświetlenie elewacji wydobywa wszelkie jej niedoskonałości , zwłaszcza jeżeli jego montaż nie został poprzedzony stosownym projektem który pozwolił przeanalizować i przewidzieć jaki efekt podświetlenia zapewni lampa danego typu zamontowana na elewacji w konkretnym miejscu .

W związku z powyższym, jeżeli chcemy by nasz dom i jego nocna iluminacja przyciągały uwagę i były miłe dla oka gdy zaczynają rozświetlać noc, warto wcześniej poświęcić chwilę czasu na zaprojektowanie nocnego oświetlenia naszego budynku.

Dodatkowym atutem płynącym z nowoczesnego projektu oświetlenia elewacji budynku i otoczenia jest aspekt praktyczny. Jeżeli architekt zaprojektuje nocne podświetlenie elewacji i ogrodu, nie będziemy mieli problemów z tym że gdy siedzimy na podświetlonym tarasie lampy rażą nas w oczy a w miejscu gdzie grillujemy i mamy stolik z podręcznymi produktami jest najciemniejszy kąt i musimy używać latarki. Gdy podejdźmy do drzwi budynku nie będzie sytuacji że lampa elewacyjna znajdzie się za naszymi plecami a nasz cień na elewacji będzie utrudniał trafienie kluczem do zamka.

Polecam więc wszystkim osobą planującym projektowanie budynku, rozważenie zlecenia, poza projektem budowlanym, odrębnego opracowania projektowego jakim jest projekt nocnej iluminacji / podświetlenia budynku – warto.

Jest jeszcze jedna ważna kwestia niezależnie czy projektujemy podświetlenie elewacji samodzielnie czy też ze wsparciem architekta, warto pomyśleć o naszej planecie, środowisku i także naszym portfelu, pomoże w tym zaprojektowanie czasowego włącznika świateł, dzięki takiemu rozwiązaniu np. od północy do godziny 18:00 dnia następnego, czyli w momencie kiedy nie jest to już szczególnie użyteczne,  elewacja nie będzie podświetlona, a my nie będziemy musieli  myśleć by ja wyłączyć.

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć z projektu nocnej iluminacji nowoczesnego budynku autorstwa naszej pracowni.

Ciekawy projekt oświetlenia elewacji nowoczesnego domu w Krakowie

Ciekawy projekt oświetlenia elewacji nowoczesnego domu z wykorzystaniem punktowych lamp LED

Ciekawy projekt oświetlenia elewacji nowoczesnego domu w Krakowie

Ciekawy projekt iluminacji  elewacji nowoczesnego domu w Krakowie – zastosowane zostały lampy LED

Ciekawy projekt oświetlenia elewacji nowoczesnego domu w Krakowie

Lampy świecące dwustronnie na zasadzie góra dół dają ciekawy efekt wizualny przy nocnym oświetleniu elewacji

Ciekawy projekt oświetlenia elewacji nowoczesnego domu w Krakowie

Odpowiednie rozmieszczenie lamp oświetlających elewacje gwarantuje ciekawy efekt podświetlenia elewacji co jest szczególnie ważne dla nowoczesnej architektury.

tekst i zdjęcia: arch. Michał Smolarski

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz